Havuz Suyu

Havuz Suyu

Havuz Suyu
Havuzlar insan hayatında önemli bir yere sahip araçlardır. Özellikle yaz aylarında insanların serinlemesi için özellikle işlev gören havuzlar, çok fazla işlevsel yapılardır. Tatil mekanlarında özellikle otellerin ve diğer tatil birimlerinin vazgeçilmez öğesi olan havuzlar aynı zamanda bireysel kullanım açısından da önemli yapılardır. Yani sadece otellerde yada çeşitli tatil mekanlarda değil, evlerde, kullanım ve süs amaçlı olarak da havuzlar yer edinmiştir. Havuz kullanımı hem görsel anlamda insanları rahatlatan hem de, sıcak-soğuk seçenekleri ile önemli bir hobi yada spor faaliyeti mekanizması görevi gören bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak her alanda olduğu gibi havuz suyu ile alakalı önemli eksiklikler ve ihmaller yapılmaktadır.

Havuz Suyu Nasıl Olmalıdır?
Havuz suyu, havuzlarla alakalı en önemli unsurdur. Çünkü havuzlar insanlar tarafından kullanılmaktadır. Her şeyden önce havuzların, durağan yapılar olduğunu unutmamak gerekir. Yani havuz suları içinde herhangi bir akış yoktur. Normal şartlar altında, suyun yapısı akışkandır. Bu akışkanlığa bağlı olarak, su hareket ettiğinden, kendi kendine dönüşen bir temizlik olgusu yaşar. Bu da suyun berraklığını korumak amacıyla önemli bir adımdır. Berraklık su açısından çok önemli bir etmendir. Ancak, daha da önemlisi bakteriyel durumdur. Daha önce de belirtildiği üzere, havuz suyu durağan bir yapı arz eder. Bu sebepten ötürü de kendi kendini temizleyemez. Bu durum çeşitli bakteri ve mikropların ortaya çıkması ve artmasına çok müsait bir zemin hazırlar. Bu da pek çok hastalığın meydana gelmesindeki en önemli sebeptir. Burada dikkat çekici olan nokta, su içinde bakteri ve mikropların daha da hızlı artış göstermesi durumudur. Havuzlar genel olarak insanlar tarafından kullanılsa da, diğer yandan da hayvanlar için de kullanılmaktadır. Bu durum, havuz sularında sağlıklı canlı hayatının mümkün kılınması için bazı kıstasların söz konusu olması durumunu gündeme getirmiştir. Geçerli kılınmış birtakım yönetmelikler aracılığı ile tüm işletmeler bu kurallara uygun, hareket etmek durumunda kalmışlardır. Bu durum da havuzların kaliteli ve güvenilir kullanımını sağlamıştır.

Havuz Suyu Dolumu Yapan Firmalar
Havuzlarda birtakım özelliklerin bulunması gerekmektedir. Bu özelliklere göre işlemlerin yapılması durumunda, kaliteli bir su dolumu sağlanmış olacaktır. Havuz ile ilgili yönetmeliklerin varlığı, havuz suyu dolumu yapan firmaların da bir kalite standardı yakalamalarını sağlamıştır.

Havuz Suyu Dolumu Detayları; Havuzların içine doldurulacak olan suların öncelikle, kurallarına uygun şekilde kullanılması gerekir. Havuz suyu kullanımında her şeyden önce klorlama uygulaması yapılır. Bu işlemin ardından pH dengelemesi işlemi de önemli bir işlemdir. Bunların ardından, tüm sulak alanlarda olduğu gibi havuzlar da meydana gelen yosunlanmanın önüne geçmek amacı ile yosun önleyici ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak havuzlarda yapılan bu uygulamalar yeterli derecede değildir. İnsan sağlığını tehlikeye atmamak amacı ile havuz sularının içme suları kadar temiz ve kullanılabilir olması gerekliliği aranmaktadır. Bu anlamda en çok önemli olan değerlerden bir tanesi de pH değerlerinin ayarlanmasıdır. Bu anlamda pH değerinin 7,0 ile 7,2 arasında değerlerde olması gerekir. Aynı zamanda bu su içinde, kimyevi olarak demir bulunmaması gerekir. pH değerinin bu denli önemli olmasının sebebi, suya temizlik amacı ile atılan diğer kimyevi maddeler ile tepkimeye girerek amacının dışına çıkmasıdır. Bu neden pH değeri, belirtilen orandan ne daha az, ne de daha fazla bulunmalıdır. pH değerin ardından, suda sterilizasyonu sağlayan en önemli madde klordur. Klor da doğru bir miktar ayarlaması ile kullanılması gereken bir maddedir.

ADS
(Visited 86 times, 1 visits today)
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Related posts

Leave a Comment