Taş Suyun Üstünde Nasıl Seker?

Taş Suyun Üstünde Nasıl Seker

Taş Suyun Üstünde Nasıl Seker?
Tatillerde yapmayı en çok sevdiğimiz şeylerden biri sahil boyunca yürüyüp en güzel taşları kimi zaman saklamak kimi zaman da sektirmek için toplamak olur. Taş sektirmeyi hangimiz sevmeyiz ki? Bunu yapmak hepimize tuhaf bir sevinç vermiştir. Yapamadığımız zaman inatla devam ederiz ve suyun üzerinde birkaç defa sektirebilmek için en uygun taşları sahil boyunca ararız.

Taş Suda Nasıl Sektirilir?
Bir taşın havadaki hareketi balistik bir harekettir, yani kendi hızı ve yer çekimi kuvveti ile ilişki içinde hareket eder. Bununla beraber taşın su yüzeyi ile etkileşimi daha farklı olup her sekmede yukarı zıplar ve aşağı doğru ivmesi terse döner, yatay ivmesi azalır. Su yüzeyinde her sıçrama taşın yavaşlamasına neden olur ve en sonunda taş sekmeyi bırakarak suya düşer.

Taş sektirmek için en önemli etken uygun açıdır ama bununla birlikte taşın sekmesini etkileyen başka faktörler de vardır. Bunlar;
– Dönme
– Hız
– Biçim

Bunu da oku :  Mineralli Su Nedir?

Dönme bir nesnenin suyun içine düşmemesini sağlar ve onu stebilize eder. Taş belli bir hızda olmalıdır ki su ile çarpıştığında batmasın. Biçim olarak taş sektirmek için en iyisi düz ve yuvarlak taşlardır. Peki, açı nasıl olmalıdır? En yüksek sekme sayısına ulaşmak için su ile dönen taş arasındaki açı yirmi derece olmalıdır. Taş sektirmenin temel fiziği, bunun için kurulmuş laboratuarlarda öğrenilmiş olup burada kullanılan cihazlar video ve fotoğraflar ile hareketleri kaydeder.

Taşın ne kadar sekeceğini ve ne hızda gideceğini şunlar belirler:
– Taşın fırlatılma yüksekliği
– Taşın açısı
– Taşın çarpma şekli
– Su yüzeyinin durumu

En yüksek taş sektirme rekoru Kurt Steiner tarafından 2002 yılında Pennsylvania Taş Sektirme Turnuvası nda gerçekleştirilmiştir ve toplam 40 sektirme ile rekor kırılmıştır. 2007 yılında ise Russell Byars 51 sektirme ile rekoru kırmıştır.

Taş sektirme birçok kültürde vardır. Eskimolar buz üzerinde taş sektirirken, Bedeviler kum üzerinde taş sektirir. Fransa da taş sektirmeye zıplatma denirken, İngiltere de ördek dendiği bilinmektedir. Daha birçok dilde (Hindu dili, Rus ve Çin dili gibi) taş sektirme için özel terimler kullanılır. Kuzey Amerika Taş Sektirme Vakfı nın (NASSA) kurucusu Jerry McGhee ye göre Shakespeate ve Homeros da taş sektirmeden bahsetmiştir. neoldu.com

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
(Visited 219 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment